piątek, 7 marca 2014

SPINALONGA - Wyspa trędowatych - Kreta

Spinalonga leży na wschód od wybrzeża Krety, niedaleko miasta Elounda. Mała wysepka na Morzu Egejskim może pochwalić się bogatą historią. Wenecjanie wznieśli tu twierdzę, która miała bronić dostępu do samego Agios Nikolaos i kotwicowiska okrętów w spokojnej Zatoce Elounda

To niewielka skalna wyspa, na szczycie której góruje forteca zbudowana 1579 roku przez Wenecjan. W 1715 roku została ona przekazana Turkom, którzy nie chcieli opuścić Spinalongi nawet po odzyskaniu niepodległości przez Grecję. Do opuszczenia wyspy Turków przekonał dopiero fortel zastosowany przez Greków - polegający za założeniu na Spinalondze kolonii trędowatych. Działała ona do 1957 roku i była jedną z ostatnich *placówek* tego typu w Europie. 
Bilety wstępu na wyspę są opłacane niezależnie od kosztów rejsu, a ich cena wynosi 2 €. Po wejściu przez główną bramę zwiedzanie zaczynamy od wspięcia się stromą ścieżką na samą górę twierdzy, gdzie można nacieszyć się malowniczym widokiem przepięknej wyspy. Następnie przechodzimy ścieżką ciągnącą się wzdłuż murów dookoła wyspy, by ostatecznie dojść do cmentarza trędowatych. Jest to dosyć ponury widok, a mogiły są przykryte betonowymi płytami bez żadnych ozdób. Następnie schodzimy do przystani, gdzie czeka na nas kuter aby przepłynąć z powrotem do Elundy. Rejs łodzią dookoła wyspy pozwala nam przekonać się jak bardzo nieprzystępna od strony morza jest Spinalonga. 
Mała uwaga, większość przewodników nie zalicza Spinalongi do głównych atrakcji, które trzeba zobaczyć na Krecie. Moim zdaniem Spinalonga jest jedną  z atrakcji, którą  naprawdę warto zobaczyć jak również dowiedzieć się historii ludzi, którzy ją zamieszkiwali.
Polecam gorąco nowelę w j. angielskim  The Island by Victoria Hislop.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz