sobota, 29 marca 2014

KNOSSOS - Kreta

Pałac w Knossos jest jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie, znaną chyba każdemu ze szkoły. Z Knossos związane są mity o pałacu Minosa, labiryncie Minotaura i wędrówce Tezeusza z kłębkiem nici Ariadny w dłoniach. 
Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają 6000 roku p.n.e. Pierwszy pałac powstał ok. 2000 roku p.n.e. i jest on zaliczony do okresu tzw. starych pałaców. 300 lat później zostaje on zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Na jego miejscu powstaje nowy pałac, jeszcze większy od poprzednika i jeszcze bardziej okazały, którego zagłada spotkała około 1450 r. p.n.e. W okresie największego rozkwitu na terenie pałacu i w jego okolicach mieszkało około 10 tysięcy osób. W późniejszym okresie Knossos przeżywa kolejne upadki i rozkwity, jednak już nigdy nie odgrywa tak ważnej roli jak wcześniej.
 Pierwsze pomieszczenia antycznego pałacu zostały odkopane pod koniec XIX wieku przez kreteńskiego archeologa Minosa Kalokairinosa. Niedługo potem za odziedziczone pieniądze teren Knossos wykupił Arthur Evans i rozpoczął w 1900 roku regularne prace wykopaliskowe. W trzy lata wykopano tam znaczną część kompleksu pałacowego. Pośpiech prowadzonych prac spowodował, że wiele części pałacu zostało słabo udokumentowanych i utraconych bezpowrotnie. W innych częściach pałacu zabezpieczenia przed zawaleniem wykonywano za pomocą betonu, co dziś jest bardzo krytykowane przez wielu archeologów. Ja także mam mieszanie uczucia patrząc na betonowe Knossos, z jednej strony potężne rekonstrukcje dają pewne wyobrażenie o wielkości pałacu, z drugiej zaś - jest to wyobrażenie Evansa, który prowadząc prace w zabójczym tempie doprowadził do zniszczenia wielu cennych elementów, a zastąpił je częściowo swoją wizją pałacu. Nawet nazwy pomieszczeń, które są tłumnie odwiedzane przez turystów, takie jak Sala Tronowa, czy Łazienka Królowej są nazwami wymyślonymi przez Evansa i być może nie oddają rzeczywistego przeznaczenia tych pomieszczeń. Wszystkie przedmioty i malowidła, które przetrwały zostały natychmiast przewiezione do Muzeum Archeologicznego w Herklionie, zaś na ich miejsce wystawiono kopie wykonane przez lokalnych artystów. Zatem nie wiemy jak naprawdę wyglądało starożytne Kossos i pewnie nie dowiemy się tego nigdy. 
Mimo wszystko trzeba odwiedzić Knossos. Jest to miejsce, którego mit jest znany wszystkim. Być w Grecji i nie zwiedzić Knossos to tak jak pojechać do Egiptu i nie widzieć piramid :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz