poniedziałek, 10 marca 2014

HERSONISSOS - Kreta

Hersonissos to typowa miejscowość turystyczna jakich wiele na Krecie. Zlokalizowana jest na północnym wybrzeżu, 26km na wchód od stolicy wyspy.
Jej układ przestrzenny skupia się na jednej głównej ulicy biegnącej wzdłuż wybrzeża, a dodatkową atrakcją jest biegnąca do niej równolegle, przy samej linii morza promenada. Przejście na nogach z jednego końca na drugi to kilka kilometrów – godzinny spacerek.
Ponieważ stoi tu sklep na sklepie, hotel na hotelu, a domów mieszkalnych praktycznie brak, widać, że jest to typowy twór turystyczny nastawiony na turystykę masową. Poruszając się główną ulicą co rusz mijamy sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie aut, salony z futrami, sklepy odzieżowe, restauracje itp.

Greckie wyspy coraz bardziej popularne są wśród gości z Rosji, stąd na promenadzie oraz głównej ulicy miasta coraz więcej sklepów… z futrami oraz biżuterią  Dlatego niech nie zdziwi nikogo widok pani przymierzającej futra w środku letniego sezonu.
Poruszając się promenadą na przemian będziemy mijali plaże przyhotelowe i niezliczoną liczbę barów i restauracji. Zaczyna ona tętnić życiem głównie wieczorem, gdy po całodziennym opalaniu turyści szukają rozrywek. Tu można zajrzeć do licznych salonów gier czy kilku dyskotek.
Mniej więcej po środku Hersonissos między ulicą, a promenadą mieści się miejscowy kościółek, który okala niewielki placyk.. Po krótkiej obserwacji można było spostrzec, że jest to dobry punkt spotkań zarówno miejscowej młodzieży, jak i turystów, którzy przypadkiem zagubili się podczas robienia zakupów.
Miasteczko należy do zatoki Malia Bay i posiada swój malutki port przy którym cumują łodzie i mniejsze statki – bliżej wylotu na Heraklion. Zaledwie 5km od Hersonissos, kierując się w stronę Kasteli, odwiedzić można duży Water Park – Acqua Plus.
Kiedy już poczujemy prawdziwe zmęczenie wywołane zgiełkiem panującym wzdłuż wybrzeża, polecamy wycieczkę do starej części Hersonissos. Można go nazwać „prawdziwym Hersonissos”, położone jest dużo wyżej, już o podnóży gór. Dlatego spacer, mimo niedużej odległości, zajmuje nam ok. 30 minut.
Aby dostać się na górę należy wybrać którąkolwiek z dróg, natomiast sprawdzona, dobra asfaltowa droga znajduje się na przeciwko dyskontu „Bazaar” – charakterystyczny, znajduje się na głównej ulicy miasta.
Kiedy już dotrzemy na górę naszym oczom ukazuje się całkiem inne Hersonissos niż to które zostawiliśmy za sobą. Malutkie, stylowe, kolorowe domki, intymne malutkie tawerny, parę sklepików i zabytkowy kościółek.
To wszystko przeplatane wspaniałą roślinnością, a to drzewkami oliwkowymi, opuncjami, limonkami czy prawie pękającymi gałęziami z granatami. Warto zatrzymać się tu na małe expresso, by podziwiać na spokojnie całe Hersonissos z góry.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz