piątek, 27 czerwca 2014

MUZEUM AKROPOLU - Ateny

Po wspólnych wysiłkach i latach planowania w końcu Muzeum na Akropolu zostało oficjalnie otwarte 20 czerwca 2009 roku. Znajduje się w odległości 300 metrów od Partenonu. Głównym architektem był Francuz szwajcarskiego pochodzenia Bernard Tschumi, absolwent architektury Uniwersytetu Columbia z Nowego Jorku, który w 2001 roku wygrał konkurs na najładniejszy projekt muzeum.

Tschumi przyznał, że nie chciał imitować starożytnej budowli, wolał podążyć śladem Pitagorasa i abstrakcyjnej geometrii. Projekt musiał uwzględniać możliwość trzęsienia ziemi. postanowił, żeby zamiast zwiększania ciężaru budynku zastosować konstrukcję lekką i elastyczną.

Muzeum zostało zbudowane na pozostałościach dawnych Aten, które zostały wyeksponowane w dolnej kondygnacji i dlatego zastosowano przezroczyste podłogi aby nie przesłaniać antycznych zabytków. Podczas budowy muzeum natrafiono na zabytki od epoki antycznej do bizantyjskiej, liczne budynki mieszkalne, łaźnie, sklepy, warsztaty znaleziono także ceramiczne naczynia, rzeźby, monety oraz inne. Te wykopaliska dają nam wizerunek codziennego życia antycznych Aten.

Budynek ma powierzchni 21 tys. m.kw. składa się z trzech kondygnacji, z tego 14 tys. m.kw. to część muzealna. Zbiory muzealne obejmują ok. 4000 tysiące unikalnych i bezcennych zabytków poczynając od 6 w.p.n.e., pochodzących z samego Akropolu oraz świątyń znajdujących się u podnóża świętej skały Akropolu.
Niektóre z zabytków są wystawione po raz pierwszy jako, że miejsce w starym muzeum na Akropolu było ograniczone.

Muzeum jest jednym z najbardziej interesujących i na pewno jednym z najbardziej spektakularnych na świecie. Eksponaty są naprawdę niezwykłe, wprowadzają w podziw wszystkich zwiedzających. Ściany ze szkła zapewniają doskonałą widoczność na Partenon i dzięki światłu naturalnemu na wszystkie eksponaty muzealne. Koszt budowy muzeum wyniósł ok. 200 tys. euro zbudowane ze szkła i betonu.

Aby zobaczyć wszystkie zabytkowe dekoracje z Akropolu trzeba odwiedzić jeszcze inne muzea na świecie a szczególnie Muzeum Brytyjskie oraz Luwr, Watykan, a także miasta Palermo, Wenecję, Wiedeń Wurzburg i Monachium.


 
Ateńczycy wierzą, że nowe muzeum pomoże im skuteczniej walczyć z władzami brytyjskimi o zwrot wywiezionych z Grecji w XIX wieku dzieł sztuki, które na początku ubiegłego stulecia ówczesny brytyjski ambasador lord Elgin odkupił od władz tureckich za przysłowiowe grosze,  tłumacząc im, że są to bezwartościowe kamienie. Następnie sprzedał je własnemu rządowi. Od tego czasu tak zwane "marmury Elgina" znajdują się w kolekcji Muzeum. Brytyjskiego.

Do niedawna argumentem Anglików był brak odpowiednich warunków  do eksponowania zabytków w Grecji. Sugerowano też, że tylko w Londynie dzieła sztuki znajdują się pod dobrą opieka i są bezpieczne. W momencie kiedy zbudowano nowe muzeum Akropolu angielskie władze twierdzą, że Wielka Brytania weszła w posiadanie dzieł sztuki zgodnie z prawem.
Nowe muzeum ma w intencji greckich władz obalić ten argument i pomóc w sprowadzeniu zabytków z powrotem do Aten. Były minister kultury  stwierdził, że to tak, jakby powiedzieć, że naziści mieli prawo rabować bezcenne dzieła sztuki w czasie II wojny światowej.
Na uroczystą inaugurację przyjechało wielu znakomitych gości ze świata polityki i kultury.
Zabrakło jednak Brytyjczyków. Szczególnie znacząca była nieobecność królowej Elżbiety i księcia Filipa ( pikanterii dodaje fakt, że jest on spokrewniony z grecką rodziną królewską), a także premiera Gordona Browna.

Godziny otwarcia:
Muzeum jest czynne od 08.00 do 20.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Ostatni zwiedzający są wpuszczani o 19.30.
Muzeum nie jest czynne w następujących terminach: 1 stycznia, 25 marca, w Niedzielę Wielkanocną, 1 maja, 25 i 26 grudnia.
Bilety:
Goście mogą zakupić przy wejściu do muzeum i za pośrednictwem Internetu na stronie internetowej Muzeum Akropolu. Cena biletu to 5 euro.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz