poniedziałek, 28 kwietnia 2014

ITAKI - Wyspy Jonskie

Niewielka Itaka jest wyspą o wielkiej sławie. Zawdzięcza ją Homerowi, który związał z nią losy Odyseusza, jednego ze swoich głównych bohaterów. Z Itaki Odyseusz wyruszył najpierw na dziesięcioletnią wojnę trojańską. Z wojny przez następnych 10 lat wracał na rodzinną wyspę. Na Itace czekała na niego cierpliwie żona Penelopa, która stała się symbolem wierności małżeńskiej. Mitologia nie mogła wybaczyć Penelopie jej wierności, dopisując wersje przeciwne. Według jednej z nich żona Odyseusza uległa jednemu z zalotników, według drugiej wszystkim po kolei, a mąż po powrocie wygnał ją z domu. Odyseusz panował na Itace w XII w. p.n.e., w czasach wojny trojańskiej. Właśnie on wymyślił konia trojańskiego, dzięki któremu dziesięcioletnia wojna zakończyła się wreszcie zwycięstwem Greków.
Itaka, omal przecięta na pół głębokimi zatokami, ma strome klify, dzikie góry z wąwozami, lasy sosnowe, cyprysowe i oliwne gaje. Wzdłuż brzegów, w zatoczkach, kryją się malownicze rybackie osady i żwirowe plaże.
Współcześnie Itaka, wbrew pozorom, nie należy do popularnych celów turystycznych, dzięki czemu zachowała spokój i sporo autentyzmu. Jej mieszkańcy zajmują się uprawą oliwek i winorośli, pasterstwem i rolnictwem. Zabytkową zabudowę unicestwiło niestety trzęsienie ziemi w 1953 r. (choć w wielu przypadkach domy zostały odbudowane w dawnym stylu). Nawet plaże są tu znacznie mniej atrakcyjne, niż na pozostałych wyspach archipelagu. Nieliczni turyści odwiedzają Itakę wyłącznie ze względu na mitologię, kilka XVII-wiecznych monastyrów oraz parę jaskiń. Wielką atrakcją są piesze wędrówki szlakiem Homera wśród malowniczych pejzaży.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz