wtorek, 18 lutego 2014

MONASTYR PREVELY - Kreta

28 lat temu .... wtedy turystow zdecydowanie było mniej.... :)


Opuszczony stary klasztor Kato Moni Preveli. Pozostały tylko ruiny. Są doskonale widoczne z głównej drogi. Monastyr Kato Moni Preveli powstał w XV wieku, a w XVII wieku kreteńscy mnisi przenieśli się 4 km poniżej, chcąc być bliżej morza Libijskiego z widokiem na wyspę Gavdos, która to jest najbardziej wysuniętą na południe , zamieszkałą część Europy.


 

 Klasztor pod wezwaniem Św. Jana założony został przez możnowładcę o imieniu Prevelis od którego imienia zyskał on potoczną nazwę Preveli (gr. Πρέβελη).

W muzeum klasztornym są przechowywane cenne ikony, między innymi św.Jana Ewangelisty z XIII w. czy Chrystusa Króla z 1750 i inne przedmioty.
Niektóre, jak cudowny XVIII wieczny krucyfiks zrabowany przez hitlerowców , cudem powróciły do klasztoru.
Z okazji 60 rocznicy bitwy o Kretę na skalnym tarasie przy monastyrze, odsłonięto pomnik.Obok marmurowego obelisku widnieją brązowe postaci alianckiego żołnierza i zakonnika z karabinem.


Plaża znajdująca się w niewielkiej odległości od tego klasztoru przyciąga liczne grupy turystów pragnących wypocząć w bliskości gaju palmowego porastającego ujście rzeki Megalopotamos.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz