środa, 25 września 2013

SYNTAGMA PARLAMENT

Centralnym punktem Aten jest Plac Syntagma, nad którym króluje budynek będący siedzibą greckiego Parlamentu.  


Budynek Greckiego Parlamentu w swoim pierwotnym zamyśle służył jako pałac króla Ottona -pierwszego króla Grecji.  Prace nad budową rozpoczęły się 5 lutego 1836. Projektantem pałacu był Friedrich Gaertner, słynny architekt twóca projektów pałacu królewskiego w Monachium i gmachu Ermitażu w St. Petersburgu. Gaertner wielki miłośnik sztuki antycznej Grecji zdecydował aby fasada budynku była zbudowana w surowym stylu doryckim z dominującą, dostojną kolumnadą. Wnętrze budynku zostało ozdobine w lżejszym stylu jońskim. 
Dwustu słynnych i znakomitych rzemieślników przybyło do stolicy z wysp Naxos, Siros i Tinos. Dobierająć najlepsze z dostępnych materiałów zaczęli na placu Syntagma, na terenie 7000 m. kw. wznosić tę niezwykłą budowlę. Wnętrza gmachu parlamentu olśniły wszystkich swą urodą i doskonałością. Najpiękniejszymi z nich były Sala Tronowa, Sala Trofeów i trzy Sale Balowe udekorowane wspaniałymi freskami i marmurami. Budowa trwała sześć lat i zakończyła się w 1842 roku. Przez ponad 26 lat pałac był siedzibą Króla Ottona i królewskiej rodziny von Gluecksburg.

W lipcu 1884 północna część pałacu została poważnie uszkodzona przez wielki pożar. Drugi wielki pożar wybuchł 24 grudnia 1909 roku niszcząc głowną cześć pałacu. Królewska rodzina przeniosła się do Letniej rezydencjiw Dekelei i nigdy juz do pałacu nie powróciła. Następca tronu zamieszkał w nowo-wzniesionym pałacu na ulicy Herodusa Atticusa (obecny pałac Prezydenta Grecji). Pałac królewski pozostał niezamieszkany do roku 1922. W tym to tragicznym dla Greków roku tysiące uchodźców z Azji Mniejszej dotarły do Aten a część z nich zamieszkała na poły zrujnowanym pałacu i w jego okolicach. Niszczenie pałacu postępowało dalej, szczególnie dotyczyło to fresków i wystroju centralnej części gmachu.

W 1928 rząd Elefteriosa Venizelosa zadecydował o odbudowie i przebudowie Pałacu. Jednocześnie podjęto decyzję aby Parlment przeniósł się z dotychczasowego lokum - Gmachu Deputowanych z ulicy Stadiou do Pałacu Królewskiego na placu Syntagma. Zadane przebudowy pałacu otrzymał znany grecki architekt Andreas Kriezis. Prace rozpoczęły się latem 1930. Centarlna część gmachu, w której pożar spowodował największe zniszczenia została zburzona. W tym miejscu została zbudowana wielka sala konferencyjna i Sala Senatu ze szklanym dachem zapewniającym naturalne światło podczas porannych obrad. Pozostałe skrzydła pałacu zostały odbudowane w oryginalnym kształcie z wyjatkim podłóg, które wylano ze zbrojonego betonu a także nowego wejścia usytowanego w północnym skrzydle gmachu.  Senat jako pierwszy przeniósł swoją siedzibę do nowego gmachu 2 sierpnia 1934. Parlament przeniósł się rok później 1 lipca 1935 i Piąte Zgromadzenie Narodowe mogło rozpocząć obrady.
W 1932 przed odbudowanym frontem Gmachu Parlament u wzniesiono  symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza wg. projektu architekta Lazarisa. Monument ten jest do dziś centralnym punktem uroczystości narodowych. Póxniejsze modyfikacje gmachu nie dotyczyły jego architektonicznego kształtu, służyły jedynie zwiększeniu jego funkcjonalności.

Przed budynkiem parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym na warcie stoją Ewzoni - greccy gwardziści w tradycyjnych strojach, popielate w dzień powszedni i białe - w niedzielę.
Warto jest zobaczyć ceremonię zmiany warty w ich wykonaniu.
Nie da się nie podziwiać precyzji, z jaką wykonują poszczególne elementy trudnego ceremoniału.
Grób Nieznanego Żołnierza w Atenach
- to płaskorzeźba przedstawiająca umierającego hoplitę,
odsłonięty w 1932 roku i będąca jednocześnie frontem Parlamentu.
Na bocznych ścianach monumentu wmurowane są spiżowe tarcze, upamiętniające zwycięstwa Greków w wojnie o niepodległość, odniesione po roku 1821.
Po obu stronach grobu widnieją cytaty z mowy pogrzebowej Peryklesa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz