niedziela, 12 sierpnia 2012

STAROZYTNY KORYNT

Starozytny Korynt zawdzieczal swoje bogactwo polozeniu na waskim przesmyku rozdzielajacym zatoki Sorynska i Koryncka.
              Tedy wiodl
najkrotszy szlak handlowy laczacy wschodnia czesc basenu Morza Srodziemnego z Adriatykiem i Italia. Transport towarow oplacal sie nawet wowczas, gdy nie istnial jeszcze kanal. Miasto, zalozone w epoce neolitu, zburzyli Rzymianie w 146 roku p.n.e., po czym w sto lat pozniej je odbudowali.
               Pod wladza Rzymu mialo 750  tysiecy mieszkancow i zyskalo slawe siedliska rozpusty, za co potepial je w swych kazaniach sw. Pawel z Tarsu, przybyly tu w 52 roku.
               Wykopaliska potwierdzily ogrom zabudowy, zniszczonej w czasach bizantyjskich przez trzesienie ziemi. Ruiny Koryntu sa pozostaloscia najwiekszej Rzymskiej aglomeracji na terenie Grecji.                           

                          Swiatynia Apollina
   Ta najbardziej imponujaca budowla dolnego miasta z monumentalnymi schodami byla jedna z nielicznych, jakie Rzymianie pozostawili w trakcie przebudowy miasta w 44 p.n.e. 
Droga do Lechaionu
   Wylozona marmurowymi plytami droga laczyla port Lechaion z miastem, na jej koncu znajdowaly sie istniejace i dzisiaj schody oraz propyleje.
Swiatynia Oktawii
   Trzy kolumny z ozdobnymi kapitelami korynckimi oraz zrekonstruowany architraw to wszystko, co pozostało ze swiatyni poswieconej siostrze cesarza Augusta.
Odeon
   Byl to jeden z licznych budynkow ufundowanych przez Herodesa Atticusa, bogatego Atenczyka i przyjaciela cesarza Hadriana.






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz